Okna plastikowe czy drewniane? Co lepsze?

Okna plastikowe czy drewniane? Każdy z nas, będąc na etapie budowy musi podejmować wiele decyzji. Pierwsze związane są z wyborem działki, kolejne z wyborem architekta, projektu, materiałów. Będąc przy materiałach budowlanych porównujemy ich ceny, parametry, właściwości. W pewnym momencie dochodzimy do etapu okien.

Okna plastikowe czy drewniane

Wybór okien pośród wielu dostawców nie należy do łatwych. Czym kierujemy się przy wyborze okien? Czy są to wyłącznie walory estetyczne, użytkowe czy wyłącznie cena? Każdy parametr powinien być dla nas istotny. Jednak jakie okna wybrać – czy okna plastikowe czy lepszym będą okna drewniane.

W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Okna plastikowe czy drewniane?

Ceny okien plastikowych i drewnianych są bardzo zróżnicowane. Zobacz tutaj sprawdź ceny okien – http://twoje-okna.com/

Świadomy wybór okien po poznaniu plusów i minusów każdego z rodzaju okien pozwoli Ci podjąć słuszną dla Ciebie decyzję. Musisz poznać wcześniej zalety każdego z rozwiązań.

Od wielu lat okna plastikowe cieszą się ogromną popularnością jednak nie wyparły one z rynku okien drewnianych. Urok, estetyka drewna dla wielu z nas jest dalej bardzo istotna. Należy jednak pamiętać, że okna drewniane koniecznie co pewien okres czasu trzeba konserwować.

W odleglejszych czasach pamiętamy jedynie okna drewniane, które kiedyś bardzo służyły człowiekowi. Jako pierwsze stanowiły ochronę, wentylację naszych domów. Od momentu kiedy weszły okna plastikowe na rynek stały się hitem.

Coraz więcej klientów zaczęło wybierać to rozwiązanie. Biorąc pod uwagę wentylację grawitacyjną rozpatrując które okna wybrać, czy okna drewniane, czy plastikowe nie ma to żadnego znaczenia.

Przy obu rodzajach okien, szczelność może być na takim samym poziomie. Parametr szczelności okien mierzony jest zawsze przy zamkniętych oknach. Okna drewniane i plastikowe mają bardzo zbliżone te parametry.

Jakie są opinie klientów na temat okien drewnianych i plastikowych?

Okna drewniane mają opinię, że są solidne oraz ładniejsze ( bardziej estetyczne). Okna plastikowe jak twierdzą nasi klienci są tańsze. Klienci pod kątem ekologiczności, ochrony środowiska mówią pozytywnie o oknach drewnianych ponieważ wytwarzane są z zasobów naturalnych.

Na korzyść okien plastikowych przypada parametr odporności na wilgoć i wodę. Serwisanci, jako korzyć okien drewnianych wskazują, że łatwo naprawić, odnowić ramy. Montażyści wskazują, ze okna plastikowe są lżejsze.

Jako zaletę okien drewnianych można uznać, że łatwo w nich zmienić kolor. Zawsze można je pomalować. Zwolennicy okien plastikowych odpowiadają na to, że okna plastikowe nie trzeba ich konserwować.

Jakie okna do domu góralskiego lub karczmy?

Okna plastikowe czy drewniane

Czy wyobrażacie sobie, aby w Zakopanym w karczmach góralskich, domkach letniskowych drewnianych były okna plastikowe? To istna fikcja. Przyjęło się, że jeśli budynek wykonany jest z drewna, zalecanym jest zastosowanie okien z takiego samego materiału. Są wśród nas ludzie, którzy na okna z pcv będą narzekać.

Wypisywać ich same wady, wskazując, że nie są one ekologiczne, szkodzą ludziom, pozostają produktem niższej jakości ze względu na materiał z jakiego zostały wytworzone czyli plastik. Są też zagorzali zwolennicy okien pcv, mający swoje mocne strony tego wyrobu.

Wady i zalety okien plastikowych i drewnianych

Jako wadę okien drewnianych można podać ich odnawialność. Co mamy na myśli? Niezależnie jakie masz okna drewniane, to należy pamiętać o ich corocznych przeglądach. Na ten rodzaj okien mają ogromny wpływ warunki atmosferyczne, zwłaszcza śnieg i deszcz. Współczesne farby i lakiery, są coraz bardziej wytrzymałe i chronią drewno coraz lepiej. Jednak pogoda i tak na nie oddziałuje. Robiąc coroczne przeglądy swoich okien sprawisz, że wytrzymają ci one dłużej.

Okna wykonane z plastiku są odrobinę, zimniejsze aniżeli okna z drewna ze względu na swoją budowę. Izolacyjność cieplna szyby i okna to nie do końca to samo. Ramy okna są nieznacznie zimniejsze aniżeli szyba, tak wiec zależność jest prosta „im mniejsze okna tym rozbieżność pomiędzy mierzoną izolacyjnością okna a szyby jest wieksza.”.

Kolorystyka okien, ma pozornie znaczenie wyłącznie w zakresie designu czy estetyki. Tak nie jest. Wybierając okna kolor jest bardzo istotny pod kątem estetyki ale również, pod kątem parametrów. Okna w barwach ciemnych są bardziej narażone na działanie słońca. Kolory ciemne mocniej przyciągają słońce.

Okna plastikowe mocniej nagrzewają się podczas upałów aniżeli okna drewniane. Ma to wpływ na odkształcanie się. Przez ten parametr trzeba wiec pamiętać aby przy montażu ciemnych okien plastikowych należy pozostawić więcej miejsca przy szczelinie ponieważ okno będzie „pracowało”.

Wracając do ceny okien. Czy tak naprawdę okna plastikowe są dużo tańsze aniżeli okna drewniane? Najczęściej to stwierdzenie jest faktem, jednak należy pamiętać, że od każdej reguły są wyjątki.

Jak najlepiej to sprawdzić? Wystarczy wysłać zapytanie do kilku sprzedawców okien i sprawdzić ceny.